How to feed 6 kids with 60 Turkish Lira!

20131230-171248.jpg

During Thanksgiving break I went with my family to Istanbul, Turkey. My family travelled together with two other families. We had made a group of 10 people.
On the last day we all had 60 Turkish liras left for food. Our problem was how we would feed 6 kids with 60 Turkish liras.
At first all the kids wanted individual chicken nuggets with 6 pieces that cost 11 liras and french fries that were 12 lira. If everyone bought themselves chicken nuggets and fries it would cost 66 Turkish lira because 6 times 11 is equal to 66 and if they bought french fries it would cost 72 lira because 12 times 6 is equal to 72. So if we bought individual nuggets and fries it would cost altogether (66+72) 138 liras.
Then we thought about it and found a solution. It would be better if we all split the chicken nuggets evenly so we bought 3 boxes of chicken nuggets with 18 pieces in all. Everyone ate 3 pieces. We also had money left over so we bought and split two boxes of French fries. Our meal was delicious!

Great job, Marilina! Ordering food really gives some great math problems!
Does anyone else have a real life math problem to share?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s